გაკვეთილის გეგმა ისტორიაში
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
გიორგი სააკაძის როლი XVII საუკუნის საქართველოს
ისტორიაში
|
||||||||||||||||
მასწავლებლის სახელი გვარი
|
რევაზ ირემაძე
|
||||||||||||||||
სწავლების საფეხური
|
დაწყებითი საფეხური მე-6-ე კლასი
|
||||||||||||||||
მოსწავლეთა პროფილი
|
12 მოსწავლე
|
||||||||||||||||
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
საზ.
მეცნ.V-VI.7 . მოსწავლეს შეუძლია დაახასიათოს საქართველოს ისტორიის
გამორჩეული პიროვნებები , რომლებიც ქვეყნის მმართველობაში მონაწილეობდნენ.
საზ.
მეცნ.V-VI.8 . მოსწავლეს შეუძლია იმსჯელოს პიროვნებისა და სხვადასხვა
სოციალური ფენის როლზე საქართველოს ისტორიაში
|
||||||||||||||||
წინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლეებს შესწავლილი აქვთ გიორგი სააკაძის პიროვნება,
იცნობენ მარტყოფისა და მარაბდის ომების ისტორიას
|
||||||||||||||||
მასწავლებელი აკეთებს ზეპირი პრეზენტაციის და დისკუსიის
განმსაზღვრელ შეფასებას. ჯგუფური მუშაობისას ვიყენებ განმავითარებელ მუშაობას.
|
|||||||||||||||||
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
1)
სახელმძღვანელო: მ. სურგულაძე „ჩვენი საქართველო,,
2)
რუკა ,დაფა, ცარცი, ფურცლები, მარკერი.
|
||||||||||||||||
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
საორგანიზაციო
საკითხები -1 წუთი
მოსწავლეები სხედან ჯგუფებად, საკუთარი ინტერესებისა
და სურვილების გათვალისწინებით.
A-ფაზა-გამოწვევა
აქტივობა 5 წუთი
მასწავლებელი
აკეთებს პრეზენტაციას და მოსწავლეებს აჩვენებს კასტელის ნახატს - გიორგი სააკაძე.
რუკაზე აჩვენებს XVII საუკუნის
საქართველოს. და მის სამეზობლოში შექმნილ ვითარებას.
B-ფაზა-ცოდნის კონსტრუირება.
აქტივობა 10 წუთი
მოსწავლეები მიღებული ცოდნის საფუძველზე ადგენენ ცხრილს
და ემზადებიან პრეზენტაციისთვის.
მასწავლებელი
აძლევს მოსწავლეებს ახალ დავალებას თითოეული ჯგუფისთვის წინასწარ შერჩეულ ტექსტებს:
მოსწავლეები ეცნობიან და ამზადებენ პრეზენტაციას
.
აქტივობა-10 წუთი
1 -ჯგუფი : ირანის მიზნები ქართლის მიმართ.
2 -ჯგუფი : მარტყოფის ომი.
3-ჯგუფი : მარაბდის ომი.
პრეზენტაციისთვის სამივე ჯგუფი 9 წ თ
.
C -ფაზა შეჯამება
აქტივობა 10 წ
თ
დისკუსია
1.
ქმნის თუ არა ისტორიული პიროვნება ეპოქას.
2.
რა შედეგი მოუტანა მარტყოფისა და მარაბდის ომებმა
საქართველოს.
3.
საშინაო დავალება: დავწეროთ ესე ,,გიორგი სააკაძის როლი XVII-საუკუნის საქართველოში.
|
Comments
Post a Comment